System płatności PayPal powstał w 1998 początkowo jako środek do przesyłania pieniędzy przy użyciu telefonów komórkowych i pagerów, lecz bardzo szybko skupił się na świadczeniu swoich usług za pośrednictwem Internetu. Po kupnie przez eBay w 2002 roku, PayPal zaczął powoli dominować rynek płatności elektronicznych. Skąd wziął się niezwykły sukces PayPal’a i jego praktyczny monopol?

Jeszcze przed przejęciem przez eBay PayPal był chętnie wykorzystywanym przez użytkowników tej platformy aukcyjnej środkiem do dokonywania płatności. Konkurował w tym czasie z systemem, który należał do aukcyjnego giganta – Billpoint’em.

Kupno przez eBay i narzucenie systemu użytkownikom platformy eBay sprawiło, że PayPal zaczął szybko dominować na rynku. Używany był nie tylko w serwisie aukcyjnym, ale również w sklepach internetowych czy przy opłatach dokonywanych przez użytkowników za różne usługi online. Jego rosnąca popularność tylko nakręcała i zwiększała grono potencjalnych klientów. Fakt tego w połączeniu z prostą obsługą, bezpieczeństwem, wygodą i łatwym łączeniem z kartą kredytową oraz rachunkiem bankowym sprawił, że PayPal zdobył ogromną rzeszę klientów.